Loading...
Genel

KANSER VE MEDİKAL KİMLİK

Kanser; son yıllarda oldukça artış gösterdi. Strese de bağlı olarak tetiklenen bu hastalık, umudunu kaybetmeyen insanlar tarafından alt ediliyor.

 

Kanser bir genetik hastalıktır veya diğer deyişle, hücrelerimizin işlev gösterme biçimini, özellikle de nasıl büyüyeceklerini ve bölüneceklerini, kontrol eden genlerdeki değişiklikler kansere yol açar.

 

Kansere neden olan genetik değişiklikler anne ve babalarımızdan kalıtım yoluyla geçebilmektedir. Hücreler bölünürken meydana gelen hatalardan dolayı veya çevremizdeki belirli etmenlere maruz kalmanın neticesinde DNA’da oluşan hasarın sonucu olarak kişinin yaşamı boyunca da ortaya çıkabilirler. Kansere neden olan çevresel maruziyetlere sigara dumanındaki kimyasallara benzer maddeler ve güneşin ultraviyole ışınları gibi radyasyon dahil edilebilir.

 

Her bireyde görülen kanser kendine özgü genetik değişikliklerin birleşimine sahiptir. Kanser büyümeye devam ettikçe ilave değişiklikler meydana gelecektir. Farklı hücreler, aynı tümör içerisinde bulunsalar dahi, farklı genetik değişikliklere sahip olabilirler.

 

Genelde, kanser hücreleri normal hücrelerden daha fazla genetik değişikliğe (örnek olarak DNA’daki mutasyonlar gibi) sahiptir. Bu değişikliklerden bazıları kanserle hiçbir bağlantıya sahip değildir veya kanserin nedeni olmaktansa kanserin sonucu olabilirler.

 

Durum böyle olunca insanlar kanserle yaşamaya alışmak zorunda kalıyor. İyileşene kadar ya da iyileştikten sonra da çoğu zaman doktorlar, hastaneler hastaların sürekli gitmek zorunda kaldığı yerler oluyor.

 

İnsanlar; zaten hassas dönemlerden geçtikleri için, sağlık durumlarını anlatma ya da acil durumlarda kendilerini ifade edebilme gücünü kendilerinde bulamıyorlar.

Böyle durumlarda kurtarıcı görevi üstlenen tıbbi kimlik görevi gören faydalı takılar devreye giriyor.

 

Medikal Kimlik özellikle; son yıllarda artış gösteren meme ameliyatı olan, kansere yakalanan hastalar için özel renkli ve deri kayışlı kullanım kolaylığıyla ön plana çıkan bir ürün tasarladı. Çelik plaka üzerine lazer teknolojisiyle işlenen kişisel bilgileriniz, sizi ve sağlık durumunuzu kolaylıkla sağlık ekiplerine aktarıyor. Dilerseniz QR kod uygulamasıyla da ürünü tasarlatabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir