Loading...
Genel

MEDİKAL KİMLİK VE KORONA VİRÜS

Çin’den başlayarak hastalık yaymaya devam eden Korona virüsü, “alt hastalığı olan, kronik hastalık taşıyan” kişilere bulaşması ve bu kişileri ağır hasta etmesi ile gündemdeki yerini koruyor.

Sağlık çalışanlarının üzerinde en çok durdukları konu ise; kronik böbrek, karaciğer hastalıkları olanlar, kanser tedavisi görenler, gebeler, erken çocukluk dönemindekiler ve sigara içenlerde Covid19’un oldukça riskli sonuçlar yaratması.

Peki bu hastalıklara sahipsek ya da yakınımız sahipse ve medikal kimlik takımız bileğimizde ise olası bir müdahale anında daha etkili ve hızlı tedavi görmemiz mümkün mü? Tabi ki mümkün.

Düşünsenize; kanser tedavisi geçirmişsiniz, zaruri ihtiyaç için alışveriş yapmak üzere dışarı çıktınız. Korona size bulaşmış ama farkında değilsiniz ve aniden alışveriş esnasında müthiş bir yorgunluk ile yere yığıldınız! Acil müdahale ekipleri geldiğinde eğer sizin medikal kimliğiniz olduğunu varsayarsak size olan yaklaşımları daha hızlı ve daha dikkatli olmaz mı?

Benzer şekilde farz edelim okullar açıldı, çocuğunuz alerji hastası ve ateşlendi. Sonbaharda ikinci bir dalga ile tekrar covid19 geçirebilir, ya da başka bir virüs…
Ben çocuğuma müdahelenin hızlı ve sağlık durumunun dikkate alınarak yapılmasını isterim. İşte “Medikal Kimlik”

Bu durum böyle gitmeyecek “Elbet bir gün buluşağız”… Ancak Covid19 ile bir şeyin farkına varmış olmalıyız. Medikal kimliğin önemi. Yani var olan herhangi bir hastalığımızı gösteren; bileğimizde kolayca fark edilen, şık ve kullanışlı bu bilekliği taşımamız gerektiği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir